İhracatta Hedef Pazar Tespiti

Sürdürülebilir ve karlı bir ihracat için atılması gereken öncelikli adım, etkin bir ihracat stratejisi geliştirmektir. İhracat stratejisi; hedef pazarın belirlenmesi, ürünün hedef pazarda konumlandırılması, potansiyel müşteri tespiti süreçlerinin planlanması gibi süreçleri kapsamaktadır. Kullanılacak doğru ve güncel kaynaklarla etkin bir ihracat stratejisi oluşturmak, ihracat hedeflerine ulaşmayı hızlandıracak ve kolaylaştıracaktır.


Firmanıza Özel İhracat Stratejisi Geliştirin


Firmalar stratejilerini belirlerken, ilk olarak ihracat fırsatlarının yüksek olduğu pazarları tespit etmelidir. Bu noktada; dış ticaret açığı, ithalat ve ihracat rakamları, birim fiyat bilgisi gibi konular detaylı olarak araştırılmalı ve pazar tespiti doğru yapılmalıdır. Pazar tespitinin doğru yapılması, ihracatçının rekabet gücünün yüksek olmadığı pazarlarda zaman kaybetmesinin önüne geçecektir.


Ücretsiz Bilgi Kaynaklarından Faydalanın


TradeMap, ihracatçılara hedef ülkelerini belirlemelerini sağlayan, Dünya Ticaret Örgütü ve Birleşmiş Millletler’in ortak projesi olan bir web sitesidir. Ücretsiz üyelik ile 220 ülkenin ticaret rakamlarına erişim sağlanan sitede; ülkeler arası ithalat ve ihracat verilerine, pazardaki rakip ülkelere ve ithal edilen ürünlerin ortalama birim fiyatlarına uygun filtreler seçilerek hızlıca ulaşılabilir. Gümrük Tarife İstatistik Pozisyon numarası (GTIP Kod numarası) girilerek ülke bazında ve dünya genelinde ithalat ve ihracat rakamlarına ulaşılabilmektedir. Trademap, ülkeler ve ürünler özelinde yer alan ithalat ve ihracat rakamları ile rekabet gücünüzün yüksek olduğu pazarların hızlıca belirlenmesine yardımcı olan kaynakların başında gelmektedir.Hedef pazarları belirlerken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta, uygulanan gümrük tarifeleridir. Covid-19 ile birlikte ülkelerin gümrük sınırlamalarında hızlı yaptırımlara ve kısıtlamalara gitmesi firmaların özellikle ihracat süreçlerinde en çok zorlandığı konuların başında gelmektedir. Yeni pazarlara açılırken ülkeler özelinde yaşanan tüm bu güncellemeleri yakından takip etmek son derece önemlidir. Gümrüklerde yaşanan tüm bu değişikliklerle ilgili güncel bilgilere, TradeMap’in bir kolu olan Market Access Map sayfasından ulaşılabilir (https://macmap.org/covid19).B2B Online Platformlar Sayesinde Potansiyel Müşterilere Dakikalar İçerisinde Ulaşın


Potansiyel pazar belirlendikten sonraki adım, özellikle ihracatçıların en çok zaman ayırdığı süreçlerden biri olan potansiyel müşteri tespitidir.


Geleneksel yollarla müşteri tespiti yapmak her ne kadar “güvenli ve en çok uygulanan” yöntem olsa da, bir fuarda görüşülen firma sayısı veya görüşülen firmaların potansiyel müşteri olma durumu oldukça sınırlıdır. Ancak, dijital dönüşüm kavramını ihracat süreçlerine entegre eden firmalar, online B2B platformları ile dünya genelinde milyonlarca firmaya ulaşabilmektedir. Bu sayede fuar veya yüz yüze görüşme maliyetleri düşürülerek, potansiyel müşteri tespit süreçleri daha etkin bir şekilde gerçekleştirmektedir.


Bu noktada kullanılacak platformda yer alan bilgilerin doğruluğuyla, platformdan sağlayacağınız fayda birbiriyle doğru orantılıdır. Platformda yer alan bilgilerin doğru ve güncel olması firmaların daha doğru müşteri tespiti yapabilmelerini, firmaların ihracat kararlarını güvenle almasını ve ihracatta başarıya ulaşmalarını sağlamaktadır.


190’dan fazla ülkede, 210 milyondan fazla firma bilgisine erişim sağlanan D&B Hoovers, içerdiği 50’den fazla kriter ile firmaların portföylerine en uygun hedef firma listeleri oluşturabilecekleri ticari bir veri tabanıdır.


30 binden fazla kaynaktan sağlanan bilgilerle, günlük 5 milyondan fazla güncellemenin gerçekleştiği D&B Hoovers’da firmalarla ilgili doğru ve güncel bilgilere ulaşılabilmektedir. Ayrıca 210 milyondan fazla kontak kişi bilgisi sayesinde ilgili birimlerle hızlıca iletişime geçilerek, satış sürecinin hızlandırılmasına yardımcı olmaktadır.


Etkin bir ihracat stratejisi ve güvenilir kararlarla başlatılan müşteri kabul süreçleri; satış verimliliğinin artırılmasına, portföye karlı ve sürdürülebilir müşterilerin kazandırılmasına katkı sağlayacaktır.


154 görüntüleme