Dun & Bradstreet’in dünya çapında firmalara atadığı “Data Universal Numbering System” D-U-N-S® Numarası, 500 milyondan fazla firma ve bu firmaların grup bağlantılarının kayıt altına alınmasını sağlayan numaralandırma sistemi olup, tüm dünyada geçerli firma kimlik numarası olarak da tanımlanmaktadır.

Özgün ve dokuz haneli olan D-U-N-S® Numarası, ticari kuruluşlar için güvenli bir kimlik kaydı sağlamakla birlikte; bir kuruluşun firma künye bilgilerini (firma adı, adresi, telefon numarası vb.) ve kurumsal firma ilişkilerini (merkez, şubeler, yan kuruluşlar vb.) içererek potansiyel iş ortaklarına işletme hakkında bilgi verir.

D-U-N-S Numarasına, kredi verenler ve potansiyel iş ortakları tarafından, söz konusu firmanın gerçekte varlık gösterdiğini ve güvenilir olduğunu anlamaya yardımcı olmak için  sıklıkla başvurulur. Dünyanın önde gelen standart belirleyici organizasyonları tarafından da kullanılan D-U-N-S® Numarası, Avrupa Topluluğu, Birleşmiş Milletler ve ABD Federal Hükümeti gibi 50’nin üzerinde özel ve kamu kurumu tarafından da benimsenmiş olup kullanılmaktadır.

DUNS Numarası Nasıl Alınır?

DUNS numarası, Dun & Bradstreet (D&B) tarafından atanmakta olup, D&B’nin Türkiye’deki satış ve pazarlama haklarının tek yetkili temsilcisi CRIF Türkiye tarafından verilmektedir. 

Dun & Bradstreet Hakkında

Dünya çapında kısaca D&B olarak bilinen Dun & Bradstreet Corporation, genel merkezi Florida’nın Jacksonville eyaletinde bulunan bir Amerikan şirketidir. 1841 yılından bu yana hizmet sunan D&B veri tabanında, 200’den fazla ülkede 500 milyonu aşkın firma kaydı bulunmaktadır. D&B, aynı zamanda şu kategorilerde de müşterilerine hizmetler sunmaktadır:

  • Risk yönetimi çözümleri
  • Satış ve pazarlama çözümleri
  • Tedarik zinciri risk yönetimi çözümleri
  • Entegre karar çözümleri
  • Uyum süreçleri yönetim çözümleri

DUNS Numarası başvurusu ve konuyla ilgili daha fazla bilgi edinmek için tr.info@crif.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Yorum kapalı