Yurt dışı pazar araştırması, ürün ya da hizmetlerini dış pazarlarda satmak isteyen kişiler ve kuruluşlara yönelik yürütülen önemli bir çalışmadır. Ticari faaliyetlerini diğer ülkelere taşımak isteyen firmalar, ürünleri için en uygun olan pazarın hangisi olacağını araştırmak istemektedir. Bu durumda yurt dışı pazar araştırması çalışmalarından yardım alınması gerekmektedir.

Yurt dışı pazar araştırmaları ile, ürünlerin en çok hangi pazarda talep göreceği hakkında veriler elde etmek mümkün hale gelmektedir. Aynı zamanda toplanan veriler doğrultusunda en uygun stratejik hamlelerin planlanması ve uygulanması gibi önemli avantajlar da sağlanmaktadır. Bu sayede firmaların satış hacimlerinin ve kazançlarının yükselmesi mümkün hale gelmektedir.

Bunlara ek olarak yeni pazarlara açılmak, firmaların döviz üzerinden ayrı bir kazanç daha elde etmelerini sağlayarak, başarı ve büyüme hedeflerini daha kısa sürede erişilmesi mümkün hale getirmektedir. Ancak tüm bu avantajlardan yararlanabilmek ve dış pazar rekabetinde ön plana çıkabilmek için mutlaka alanında uzman firmalardan yardım alınması tavsiye edilmektedir.

Yurt Dışı Pazar Araştırması Süreci Nasıl Olmalı?

Yurt dışı pazar araştırmaları, ticari faaliyetleri başlatmadan öncesinde en verimli olacak stratejik hamlelerin tespit edilmesi anlamına gelen bir kavramdır. Bu nedenle izlenmesi gereken bazı temel adımlar bulunmaktadır. Bu adımları ise kısaca şu şekilde sıralamak mümkündür:

●  Hedef ülkenin politik ve sosyo-ekonomik durumunun araştırılması,

●  Alım gücü ve halkın ilgi gösterdiği ürün çeşitlerinin tespit edilmesi,

●  Satılması planlanan ürünlerin potansiyeli ve uygun hedef kitlenin belirlenmesi,

●  Fiziki çevre özelliklerinin araştırılması,

●  Demografik yapıların incelenmesi,

●  Nüfusun kültürel ve sosyal özelliklerinin analiz edilmesi,

●  Pazar durumunun araştırılması,

●  Rakip firmaların incelenmesi,

●  Yapılan tüm incelemelerin detaylı şekilde analiz edilmesi ve rapor haline getirilmesi,

●  Yapılan araştırmalar sonucunda en uygun verileri sunan ülke kanallarına yönelim gösterilmesidir.

Yurt dışı pazar araştırmalarının profesyonel şekilde yürütülmesi, firmaların karşılaşması muhtemel olan riskleri önlemeleri açısından büyük bir önem taşımaktadır. Ayrıca daha kısa sürede kazanç miktarının artırılmasını da sağlamaktadır.

Yurt Dışı Pazar Araştırması Alınması Gereken Önlemler Nelerdir?

Yurt dışı pazar araştırmaları oldukça geniş kapsamlı çalışmalardır. Bu nedenle tüm süreç içerisinde alınması gereken bazı önlemler ve dikkat edilmesi gereken belirli noktalar bulunmaktadır. Bu faktörleri ise kısaca şu şekilde sıralamak mümkündür:

●  Hedef ülkedeki toplam nüfus, nüfus yoğunluğunun ikamet dağılımı gibi faktörlerin araştırılması,

●  Ürünlerin iklime, alım gücüne ve tüketim alışkanlıklarına uygun olup olmadığının belirlenmesi,

●  Hedef pazara olan ulaşım seçeneklerinin, nakliye ağının, ambalajlama süreçlerinin ve yerel dağıtım ağlarının öğrenilmesi,

●  Ülkelerin politik sistemlerinin incelenmesi,

●  Gümrük yaptırımları ve hukuki süreçler hakkında bilgi edinilmesi,

●  Sektörel rekabetin yakından incelenmesidir.

Herhangi bir dış pazara açılmadan öncesinde mutlaka devletin özel işletmelere ne denli müdahale ettiğinin öğrenilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda fikri mülkiyet yasalarının incelenmesi de büyük bir önem taşımaktadır.

Yurt Dışı Pazar Araştırması Amacı Nedir?

Yurt dışı pazar araştırması çalışmalarının amacı, işletmelerin dış pazarlarda ticari faaliyetlere başlamadan öncesinde gerekli risk değerlendirmelerinin yapılması ve ihtiyaç duyulan önlemlerin alınmasıdır. Bu sayede işletmeler, yanlış pazarlara girerek zarar etmek ya da başarı hedeflerine ulaşamamak gibi istenmeyen sonuçlara maruz kalmamaktadır.

Yurt dışı pazar araştırmalarının yapılması, işletmelerin ciddi maddi kayıplar yaşamalarını önlemek için en güvenilir yöntemlerin başında gelmektedir. Çünkü bu çalışmalar ile ürünlere gösterilecek talebin, hedef müşteri kitlesinin, yaklaşık kazanç oranlarının, dağıtım ağlarında görülmesi muhtemel olan sorunların ve benzeri süreçlerin öngörülmesi mümkün olmaktadır. Bu sayede firmalar, risk almak yerine en doğru stratejileri planlayarak pazarda yer alma fırsatına sahip olmaktadır.

İhracatta Pazar Araştırması Nasıl Yapılır?

İhracatta pazar araştırması yapmak, temelde 4 aşamadan meydana gelen bir süreçtir. Bu aşamaların ise kısaca şu şekilde sıralanması mümkündür:

●  Hedef ülke seçiminin doğru şekilde yapılabilmesi,

●  Hedef pazardaki sektörel veriler, gelişmeler ve istatistiklerin detaylı şekilde incelenmesi, fırsat analizinin yapılması

●  Ürün ya da hizmete en uygun olan hedef kitlenin belirlenmesi,

●  Sektörel rekabette öne çıkan rakipler hakkında detaylı analizlerin yapılmasıdır.

İhracatta pazar araştırması yaparken ülkeler ve şirketlerin tercihleri profesyonel bir bakış açısı ile incelenmelidir. Bunun için alanında uzman ve yeterli tecrübeye sahip olan firmalardan yardım alınmalıdır.

Yorum kapalı