Monitoring olarak adlandırılan izleme hizmeti, firmalarda meydana gelen değişikliklerin 12 ay boyunca takip edilmesidir. İzleme hizmeti ile, takip edilen firmanda yaşanan tüm gelişmeler kayıt altına alınarak, ilgili değişiklikler online olarak iletilmektedir. Bu sayede firmaların risk yönetimlerini sağlamaları ve sürdürülebilir iş bağlantıları kurmaları mümkün hale gelmektedir.

Firma izleme hizmeti, potansiyel riskleri öngörmek açısından günümüzde en sık tercih edilen risk yönetimi çalışmaları arasında yer almaktadır. Ayrıca izleme hizmeti sayesinde potansiyel riskler meydana gelmeden önce öngörülerek, ticari konumu ve itibarı riske atacak tüm gelişmelere erken müdahale etme fırsatına sahip olunmaktadır. Ancak bu avantajlardan yararlanmak için mutlaka alanında uzman enformasyon derecelendirme ve danışmanlık hizmetleri sunan firmalardan yardım alınması gerekmektedir.

İzleme Hizmeti Nasıl Yapılır?

İzleme hizmetleri, yurt içi ve yurt dışı yerleşik firmalar için 220’den fazla ülkede hizmet sunan CRIF ve Dun & Bradstreet tarafından gerçekleştirilmektedir. 

Yurt İçi İzleme Hizmeti: Türkiye’de yerleşik firmaların Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’ne yansıyan değişikliklerinin 12 ay boyunca izlemeye alınmasıdır. İzlenen firmalar hakkındaki önemli gelişmelerin, genel bilgilerin ve hukuki süreçlerin detaylarını kapsamaktadır. İşletmelerin ortaklık yapısında meydana gelen değişimleri, iflas açıklaması yapmaları, icra süreçlerinin başlatılması, hisselerini devretmeleri, unvan değişikliği yapmaları, genel kurul toplantısı düzenlemeleri, adres bilgilerinin değiştirilmesi, yönetici kadrosunun yenilenmesi ya da sermaye artırımı yapılması gibi faaliyetler hakkında bilgiler sunmaktadır.

Firmalar hakkında ticari analizler ve veriler sunularak, İzleme Renk Kodları ile, şirkette meydana gelen değişiklikler önem durumuna göre gruplandırılır. Bu renk grupları ve taşıdıkları anlamları ise kısaca şu şekilde açıklamak mümkündür:

  • Kırmızı: İzlenen firmaların risk faktörleri taşıdığını ve acil aksiyon planlarının uygulamaya geçirilmesi amacıyla uyarı verilmesi anlamına gelmektedir.
  • Sarı: Yalnızca bilgi aktarmak amacıyla sunulan raporları kapsamaktadır. Aynı zamanda 2. derece gelişmeler de sarı kod ile aktarılmaktadır.
  • Yeşil: İzlenen firma faaliyetlerinde olumlu gelişmeler ve değişikliklerin görüldüğü anlamına gelmektedir.

Yurt Dışı İzleme Hizmeti: 220’den fazla ülkede yerleşik firmalarda meydana gelen değişikliklerin 12 ay boyunca izlenmesidir. İzleme hizmeti sayesinde adres/unvan değişikliği, iflas bilgisi, dava kayıtları, finansal değişiklikler, sahiplik yapısı ve risk skorlarında meydana gelen değişiklikler gibi firma hakkında künye bilgileri ile finansal ve hukuki bilgiler takip edilmektedir.

İzleme Hizmeti Ne İşe Yarar, Avantajları Nelerdir?

Firma izleme hizmeti, işletmelerin yaşanması muhtemel olan risklerden kaçınmalarına yardımcı olarak, firmalar hakkındaki önemli gelişmelerin, genel bilgilerin ve hukuki süreçlerin detaylarını kapsamaktadır.

İzleme hizmeti, ortaklık kuran firmaların yönetimsel değişiklikleri ve risk faktörleri hakkında bilgilendirilmesini sağlayarak hem riskleri öngörmeyi hem de hızlı aksiyon alınmayı mümkün hale getirmektedir. Aynı zamanda izlenen firmalarda görülen olumlu gelişmeler hakkında da bilgiler aktarılarak, doğru stratejik planlamaların yapılması sağlanmaktadır. 

Talebe bağlı olarak değişim haberlerinin özelleştirilmesi, tüm müşteri portföyünün takip edilmesi ya da yalnızca seçilen işletmelerin izlenmesi mümkündür. Tüm bu işlemler ise online olarak yapılmaktadır.

Yorum kapalı