E-ihracat, e-ticaret firmaları arasında popülerleşen bir ihracat türüdür. Ürünlerin, yurt dışındaki farklı ülkelere satışını ifade eden e-ihracat, klasik ihracata göre bazı farklılıklar ve avantajlar içermektedir. Makro ihracat kapsamında yapılan e-ihracat, sınır ötesi e-ticaret olarak da bilinmektedir.

Yurt dışına bir ürünü ya da hizmeti satma yolundaki modellerden biri olan e-ihracat, e-ticaret yolunda kullanılan satış yöntemlerinden biridir. ETGB yani E-Ticaret Gümrük Beyannamesi ile yurt dışındaki müşterilere ürün ve hizmetlerin gönderilmesini sağlayan e-ticaret, geleneksel ihracatın elektronik destekli hali olarak bilinmektedir. Makro ihracat kapsamında yapılan e-ihracat, alanında uzman kişilerce yürütülmektedir.

E-ihracat hedef pazarın tespit edilmesi, lojistik altyapının oluşturulması, internet sitesinin kurulması, vergilendirme mevzuatları ve ödeme yöntemlerinin seçilmesi gibi pek çok unsuru barındıran bir süreçtir. Bu süreçteki aşamaların yerine getirilmesinin ardından firmalar alanında uzman dijital pazarlama çalışanlarının yürüttükleri satış politikaları sayesinde online müşterilere ulaşmaktadır.

E-ihracat getirisi ve kâr marjı oldukça fazla olması sebebiyle birçok firmanın faaliyet göstermek istediği bir sektördür. Hem müşteri kapasitesi hem de para getirisi olarak daha avantajlı olan e-ihracat, online ortamdaki büyük bir pazarı firmaların kapısına kadar getirmektedir. Fakat bu dilimden pay almadan önce tam teşekküllü bir şekilde hazırlıkların yapılması gerekmektedir. Bu hazırlıklar yapılırken şu sorular mutlaka şirket içerisinde sorulmalıdır:

1.      Kanuni sorumluluklarımız nedir?

2.      Hedef piyasanın zaman dilimi nedir?

3.      Resmî tatil günleri hangileridir?

4.      Tatiller, satışı hangi şekilde etkilemektedir?

5.      Hedef ülkedeki stok ve lojistik maliyetleri nedir?

6.      İthalat vergisi ve iade koşulları nedir?

7.      Hedef pazardaki satış vergisi nedir?

Bu soruların üzerinde detaylı bir araştırma yapılmasının ardından oluşturulan raporlara göre hedef ülkedeki online müşteriye ulaşılabilmektedir.

E-ihracat Nasıl Yapılır?

E-ihracat, internet siteleri yoluyla yapılabilen bir ihracat çeşididir. Yurt dışında bulunan alıcılara ürün ya da hizmet sağlamanın yollarından biri olan e-ihracat, dünya genelinde hizmet veren büyük alışveriş sitelerinden yürütülmektedir. Bu sitelere ürünlerini ve hizmetlerini listeleyen firmalar, dijital pazarlama yöntemleri sayesinde müşteri bulmaktadır. Hedef pazardaki online müşteriye e-ihracat yoluyla ulaşmak isteyen firmalar, bu alanda satış yapma yoluna son yıllarda daha fazla başvurmaktadır. Tüm bu koşullara ek olarak e-ihracatta başarılı olmak isteyen firmaların izlemesi gereken aşamalar şunlardır;

·    Uzmanlar tarafından hedef ülkedeki pazar potansiyeli iyi bir şekilde araştırılmalı

·    Teslimatta ortaya çıkacak sorunlar, ödemeler ve transit geçiş ücretleri hesaplanmalı

·    Anlaşma yapılacak kargo firması doğru bir şekilde tespit edilmeli

·    Ticaret yapılacak bölgedeki sektör firmaların araştırması yapılmalı

·    Hedef ülkedeki online müşterinin tercih ettiği uygulamalar araştırılmalı

·    Hedef ülkedeki müşterilere hitap etmek ve sorunlarına çözüm bulmak adına temsilciler atanmalı

Bu şartlar doğru bir şekilde yerine getirildiği takdirde hedeflenen ülkede planlar dahilinde online müşteri bulunabilmektedir.

E-ihracatın Avantajları Nelerdir?

E-ihracat, geleneksel ihracattaki prosedürlere gerek kalmadan yurt dışına satış yapmayı sağlamaktadır. Aynı zamanda lojistik yönetimlerdeki prosedürlere ve maliyetlere gerek kalmadan ihracat yapmaya olanak tanımaktadır. Bu ihracat yönteminin getirdiği avantajlar şunlardır;

·    B2C iş modeli kapsamında e-ihracat yoluyla satılan ürünler, son tüketiciye doğrudan gönderilmektedir.

·    E-ihracatta KDV muafiyeti bulunmaktadır. Bu sebeple KDV iadesi yapılabilmektedir.

·    Ödemeler döviz cinsinden yapılmaktadır. Böylelikle firmalar, kur dalgalanmalarından etkilenmemektedir.

·    E-ihracat ile gönderilen ürünler için bir dizi sertifika veya belge alınmasına gerek yoktur. CE belgesi birçok ürün için yeterli görülmektedir.

·    Geleneksel ihracata göre yatırım maliyetleri daha uygundur.

·    E-ihracat, ürün ve hizmetleri lokasyona göre özelleştirme imkânı sağlar.

E-ihracat Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

E-ihracat yapılırken bir dizi kurala dikkat edilmesi gerekmektedir. Doğru bir ticaret anlayışı yürütmek adına alanında uzman kişilerden destek alınması ve hedef ülkedeki pazarın doğru bir şekilde araştırılması büyük önem taşımaktadır. Bu sebeplere ek olarak e-ihracat açısından dikkat edilmesi gerekenler şunlardır;

·    Yerel vergilendirme ve e-ticaret mevzuatlarına hâkim olmak gerekmektedir. Örneğin müşteri ilave vergilerle karşılaştığı zaman hayal kırıklığına uğrayabilir. Bu yüzden yerel vergilendirme mevzuatına hâkim olmak çok önemlidir.

·    Global piyasada e-ticaret yapan işletmeler, operasyonel süreçlerini yerel öğeler haricinde başka kanallarla yürüttükleri zaman hükümet müdahaleleri ile karşı karşıya kalabilmektedir.

·    E-ihracatın devamlılığı için yerel ticaret kurallarını ayrıntılarıyla öğrenmek ve uygulamak gerekmektedir.