COVID-19’un Etkileri ve Alınabilecek Önlemler

COVID-19’un ortaya çıkışı, tüm dünyada öngörülemeyen bir ekonomik yavaşlama yarattı. Yerinde barınma ve sosyal mesafe zorunluluklarını uygulamak için çok sayıda sektörde ticari faaliyetler zorunlu olarak azaltıldı veya askıya alındı.

Bu süreçte özellikle işletmeler için nakit akışları üzerindeki etkiyi daha iyi anlamak, müşterilerinin ve tedarikçilerinin mali durumlarını daha yakından takip etmek son derece önem taşımaktadır. Aksi halde, müşterilerinde veya tedarikçilerinde oluşabilecek risk değişiklikleri firmalara geç yansıdığında;
 
· Tahsilat süreleri uzayabilir,
· Müşteri kayıpları artabilir,
· Tedarik zincirinde aksaklıklar meydana gelebilir,
· Üretim maliyetleri yükselebilir.
 
COVID-19’un yarattığı finansal etkiyi anlamak, işletmenizi mevcut ve potansiyel kriz durumlarına hazırlamanızda önem taşımaktadır.
 
Ek olarak işletmelerin potansiyel risklerini en aza indirebilecekleri kontrol ve takip mekanizmaları geliştirmeleri de gerekmektedir. Bu noktada güncel ticari bilgiye dayalı karar süreçleri şirketinizin nakit akışını korumaya, tedarikçi ve müşterilerinizin potansiyel risklerini öngörmenize yardımcı olacaktır.
 
Aşağıda yer alan örnek tabloda bir şirketin COVID-19 nedeni ile yaşayacağı potansiyel riskler, riskin derecesine göre alacağı stratejik kararlar ve gerçekleştirebileceği aksiyon önerileri paylaşılmıştır.